Amennyiben egy cég a készpénzes számlák mellé nem készít bevételi és kiadási pénztárbizonylatot, miként lehet szabályos a pénztárjelentés és a pénztárkezelés? Olvasói kérdésre Hunyadné Szűts Veronika igazságügyi adó- és járulékszakértő válaszolt.A kérdés részletesen így hangzik: amennyiben pénzkezelési szabályzatunk alapján a készpénzes kimenő számlákról, valamint a készpénzes bejövő számlákról nem készül bevételi és kiadási pénztárbizonylat, hogyan lehet ezeket szigorú számadásúvá tenni, illetve a pénztárjelentésben szerepeltetni? Hiszen a könyvelőprogram folyamatosan sorszámozza a kimenő számlákat, valamint a bevételi, illetve kiadási pénztárbizonylatokat is, de az alapbizonylatnak más a sorszáma, mint a bevételi és kiadási pénztárbizonylatnak. Külön pénztárprogramunk nincs.
A kérdésem az, hogy egyrészt megfelelő-e az pénztárjelentésnek, ha a könyvelőprogramból húzunk egy kartont a pénztárról és ezt formázzuk meg, ahol a pénztár számlák úgy jelennek meg például, hogy HUF0012 pl. egy készpénzes kimenő számla száma mint bevétel, utána egy készpénzfelvétről készült bevételi pénztárbizonylat sorszáma, majd egy kimenő készpénzes számla sorszáma. Ez így hogyan lesz szigorú számadású, nem értem.
SZAKÉRTŐ VÁLASZA
Ott kezdeném, hogy a pénztárjelentés formáját nem írja elő törvény, azt minden vállalkozás maga alakíthatja – ha nem nyomdai tömböt használ –, feltéve, hogy ezt rögzíti a pénzkezelési szabályzatában. A legtöbb esetben eleve olyan programot vásárolnak, amely „kiköpi” a pénztárjelentést, egy Excel azonban nem felel meg ennek. A pénztárjelentésbe időrendi sorrendben kell rögzíteni a tételeket, melyek lehetnek önmagukban szigorú számadású sorszámmal ellátottak (ki-bejövő számlák) és értelemszerűen váltakozhatnak a pénztárjelentésen.
A házipénztár kezelésének általános szabályai a számviteli törvény szerint:
Mivel minden vállalkozás másként működik, ezért a törvény által előírtakat minden vállalkozásnak a saját működését figyelembe véve, a pénzkezelési szabályzatban kell meghatároznia, amely a számviteli politika szerves részét képezi. Ebben kell meghatározni a cég házipénztár vezetésének alapszabályait és a vagyonának védelmére irányuló rendszer kialakítását.
Adóvizsgálati ellenőrzések során a revizorok első kérése a belső pénzkezelési szabályzat bemutatása, így a házipénztár ellenőrzése esetén ezt be kell tudni mutatni