Az egyéni vállalkozóknak lehetőségük van tevékenységük szüneteltetésére, amely arra szolgál, hogy a tevékenységét csak átmenetileg felfüggeszteni kívánó egyéni vállalkozó törlésére ne kerüljön sor. A szüneteltetésnek azonban szigorú feltételei vannak, bejelentési kötelezettséggel jár, és az időtartama is meghatározott.Az egyéni vállalkozóról és az egyéni cégről szóló 2009. évi CXV. törvény (továbbiakban: Evtv.) rendelkezik az egyéni vállalkozói tevékenység szüneteltetésével kapcsolatos eljárási szabályokról.
Akik 2017. január elseje előtt kezdték el a tevékenységüket szüneteltetni, azokra a 2016. december 31-én hatályos rendelkezés vonatkozik, nevezetesen az, hogy a tevékenység legfeljebb 5 évig szüneteltethető. Esetükben az 5 év ebben az évben lejár. Ilyen eset lehet, ha például valaki 2016. szeptember elsejétől szünetelteti a tevékenységet, mivel esetében 2021. augusztus 21-én az 5 év lejár.
Változás 2021. július elsejétől, hogy az egyéni vállalkozói tevékenység nem kettő, hanem három évig szüneteltethető a továbbiakban.
A jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény 15. § (1) bekezdése szerint „a jogszabályi rendelkezést – ha jogszabály eltérően nem rendelkezik – a hatálybalépését követően
a) keletkezett tényekre és jogviszonyokra, valamint
b) megkezdett eljárási cselekményekre
kell alkalmazni.”
Ez valamennyi jogszabályra igaz, így az Evtv.-t módosító törvény esetében is irányadónak kell tekinteni ezt a szabályt. Így, akik 2021. július 1-jét követően kezdik el a tevékenységüket szüneteltetni, azoknál már a 3 éves szabály alkalmazható. Abban az esetben, ha valaki 2021. július 1-jét megelőzően kezdi el a tevékenységét szüneteltetni, náluk még a 2 éves szabály az irányadó.