" Ha valaki szerződést köt, a szokásos üzleti gondosság körében minden esetben elvárható, hogy meggyőződjön üzletfele megbízhatóságáról, azaz tájékozódjon arról, hogy leendő partnere létező, valós adóalany-e, és ellenőrizze a nyilvános adatbázisokból elérhető, partnerével kapcsolatos alapvető információkat. " - Tette közzé a NAV az információs füzetében, mely a következő linken elérhető :
https://nav.gov.hu/ugyfeliranytu/nezzen-utana/tudjon_rola/Elozetes_tajekozodas_az_uzleti_partnerrol
A szerződő féltől elvárható, hogy észszerű intézkedéseket tegyen annak érdekében, hogy adókijátszásnak ne legyen részese, és részletesebben tájékozódjon partneréről.
A NAV segítséget nyújt a partnerek ellenőrzésében különböző adatbázisok, és feketelisták közzétételével. ( A nav által közzétett "feketelisták" és adatbázisok elérhetősége a "Hasznos linkek" menüpontunkban megtalálhatóak)
A partner vizsgálata során a következő "CHECKLIST"-et ajánljuk:
- Cégadatok ellenőrzése: az https://www.e-cegjegyzek.hu/ oldalán ellenőrizhető a tárolt cégkivonat, mely információt nyújt a negatív eseményekről ( pl. nem áll-e felszámolás vagy végelszámolás alatt, van-e bejegyezve végrehajtás ) , illetve ellenőrizhetjük a felvett tevékenységi köröket, tulajdonosi kört.
- Beszámoló ellenőrzése: az https://e- beszamolo.im.gov.hu/oldal/kezdolap oldalon utána nézhetünk a közzétett beszámolónak és mellékleteinek. Információt kapunk a cég árbevételéről, alkalmazotti létszámáról, eredményéről, illetve ami a legfontosabb, hogy közzé van-e téve egyáltalán a beszámoló, avagy határidőben teljesítette azt?! Az alkalmazotti létszám illetve a személyi jellegű ráfordítások értéke irányt mutathat nekünk abban, hogy van-e megfelelő mennyiségű alkalmazottja a munkák elvégzésére. ( ha ez alacsony, vagy akár nulla, előfordulhat, hogy alkalmazottjait feketén foglalkoztatja.) Tájékozódhatunk emellett arról is, hogy rendelkezik-e partnerünk a feladat ellátásához szükséges tárgyi eszközökkel.
Jelentősen megnöveli az ügyletben rejlő kockázatokat, ha nagy mennyiségű és értékű termékbeszerzést vagy szolgáltatást egy újonnan alakult, ismeretlen, tapasztalatokkal és referenciákkal nem rendelkező társaságtól szerzi be a társaság.
- NAV honlapja: a közzétett adatbázisok alapján ellenőrizhetjük, hogy partnerünk szerepel e
https://nav.gov.hu/adatbazisok/adoslista/hiany_hatralek_1201188187115
https://nav.gov.hu/adatbazisok/adatbleker/Afa_bevallast_be_nem_nyujto
- Egyéb fontos vizsgálandó dolgok közé tartoznak még a következők:
Ár: gyanúsan alacsony kapott árajánlat -> felmerülhet a gyanú, hogy a munkavállalóit nem jelenti be, ezáltal "megspórolva" a járulékok és adók költségeit.
Hatósági engedélyek: a tevékenység végzéséhez szükséges engedélyek meglétének ellenőrzése
Külföldi partner esetén a közösségi adószámok érvényessége a NAV részére is igazolhatóan ellenőrizhető az Európai Bizottság (EB) honlapján.
https://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/#/vat-validation
Amennyiben partnerünk nem cég, hanem egyéni vállalkozó, az e-cégjegyzék helyett adatai a következő honlapon ellenőrizhetők:
https://www.nyilvantarto.hu/evny-lekerdezo/
Az ügyvezető felelőssége, hogy ellenőrizze az érintett képviselő eljárási jogosultságát. Az ellenőrzések során nyilatkozattételre szólíthatnak fel, melynél gyakori kérdések közé tartoznak a következők:
- Ki volt jelen a szerződés aláírásakor? Ki írta alá a szerződést?
- Kivel tartotta a kapcsolatot?
- Ki állította ki a számlát? Ki adta át a számlát?
- Ellenőrizte-e partnerét a szolgáltatás igénybevétele vagy termék beszerzése előtt?
Összefoglalva, érdemes a gazdasági kapcsolat előtt mélyebb nyomozásba kezdeni ahhoz, hogy az Art. 136. §-ában foglalt kockázatelemzési eljárásnak eleget tegyünk.