A minimális egészségügyi és biztonsági követelményekről szóló 50/1999. (XI. 3.) EüM rendelet előírja a védőszemüveg biztosítását a munkáltató által. Azon munkavállalók részére, akik naponta legalább 4 órát töltenek a monitor előtt, a munkáltató köteles a munkavállaló szem- és látásvizsgálatát elvégeztetni, majd ezt 2 évenként megismételtetni.
A Rendelet 2. § c) pontja alapján a képernyős munkakör olyan munkakör, amely a munkavállaló napi munkaidejéből legalább négy órában képernyős munkahelyen, képernyős eszköz használatát igényli, ideértve a képernyő figyelésével végzett munkát is. Fontos megjegyezni, hogy vannak egyéb munkakörülmények is, amelyek megkövetelik a munkavédelmi szemüveg használatát, ilyen például a hegesztés, vagy az olyan üzemek, ahol vegyi anyagokkal, vagy más fröccsenő, porzó anyagokkal dolgoznak.
A Rendelet hatálya nem terjed ki a következő gépeket, illetőleg eszközöket működtető (használó) munkáltatóra és munkavállalóra:
a) a járművek vagy munkagépek vezető-, illetve kezelőfülkéi,
b) a szállítóeszközökön lévő számítógépes rendszerek,
c) az elsősorban közhasználatra szánt számítógépes rendszerek,
d) hordozható rendszerek, amelyeket a munkahelyen nem tartósan használnak,
e) számológépek, pénztárgépek és olyan egyéb készülékek, amelyek – azok közvetlen használatát biztosító – kisméretű, adatokat vagy mérési eredményeket mutató képernyővel vannak ellátva, továbbá
f) az „ablakos írógépek” elnevezésű, hagyományos típusú elektromos, elektronikus írógépek.
A VÉDŐSZEMÜVEGEK:
Bizonyos munkakörülmények egyenesen megkövetelik a munkavédelmi szemüvegek használatát. Ezek egy része valóban védelmező funkciót lát el, mint például a hegesztés esetén, de a veszélyes, fröccsenő vagy porzó anyagok esetében is elengedhetetlen a védőszemüvegek használata.
A víz alatti munkák esetében is magától értetődő a búvárszemüvegek alkalmazása.
A MUNKASZEMÜVEGEK:
Más esetekben a munkaszemüvegek használata elsősorban az éleslátás miatt szükséges, hiszen a precíziós műszereket, alkatrészeket készítő szakemberek szemei extra igényeknek kell megfeleljenek munkavégzés közben.
A szemüveg adómentes elszámolásának szigorú feltételei vannak.
Adózás rendje:
A törvény értelmében a munkavégzéshez használt szemüveg elszámolható költségként, így a munkáltató növelheti beosztottajik juttatásait, miközben kiadást csökkent.
A munkáltató által biztosított vagy biztosítandó szemüvegek többfélék lehetnek és a juttatás a munkavégzés körülményeitől függően adózási szempontból adó- és járulékmentes.
A társasági adóban a juttató munkáltatónál elismert költség. Az áfa köteles tevékenységhez használt munkavédelmi szemüvegek előzetesen felszámított áfája levonásába helyezhető, ezzel költséget csökkentve.
A kötelezően előírt szemüveg értéke összegszerűen sem jogszabályban, sem pedig belső szabályzatban nem határozható meg. Ha a munkavállaló már használ szemüveget, és az a képernyő előtti munkavégzéshez is megfelelő, akkor a munkáltató kizárólag látásromlás esetén lesz köteles másik szemüveget biztosítani. A kétévente ismétlendő látásvizsgálatot azonban minden esetben kötelessége biztosítani.
Dokumentálás:
A munkáltatónak igazolni kell , hogy a vizsgálatot és a kifizetést valóban teljesítette, melyhez az alábbi dokumentumok szükségesek:
A számlán nem kötelező szerepelnie, hogy melyik munkavállaló részére szól, viszont fontos, hogy a munkáltató adatai és adószáma legyen a vevői adatoknál.
SZJA:
A minimálisan szükséges szemüveg jogszabály által előírt védőeszköznek minősül, így az SZJA tv 1. számú mellékletének 8.8 alpontja alapján adómentes juttatás.
TAO, KIVA:
A vállalkozás érdekében felmerülő költség.
ÁFA:
A beszerzést terhelő áfa levonásba helyezhető, amennyiben a szemüveget áfa köteles tevékenységhez használják.